Достапни линкови

ООН:на повеќе од 9 милиони Сиријци им треба хуманитарна помош


Обединетите нации соопштија дека на околу 40 проценти сириско население му е потребна хуманитарна помош. Шефот на хуманитарната мисија на ООН; Валери Амос соопшти дека кризата во Сирија „продолжува да се влошува брзо и незапирливо“. Бројот на оние на кои им е потребна помош се зголемил на 9,3 милиони од 6,8. Повеќе од половината се луѓе од Сирија раселени по конфликтот. Пратеникот на Арапската лига во ООН, Лакдар Бахами денеска е на разговори во Женева со руски и со американски дипломати во насока на одржување мировна конференција за Сирија.
XS
SM
MD
LG