Достапни линкови

Белорусија: ќе се гради првата нуклеарна централа во земјата


Белорускиот претседател Лукашенко потпиша декрет со кој се одобрува изградба на првата нуклеарна централа. Белоруските медиуми пишуваат дека сега е јасно оти конструкцијата ќе ја започне Атомстројекспорт, која е крило на атомската компанија Росатом. Централата на Астравјец во близина на границата со Литванија ќе има два руски реактори способни за генерирање на 2,4 гигавати електрична енергија.
XS
SM
MD
LG