Достапни линкови

ОБСЕ: Исчезнаа гласачките кутии во северна Митровица


ОБСЕ соопшти дека резултатите од локалните избори во северна Митровица не можат да бидат утврдени бидејќи три маскирани лица ограбиле три избирачки места. Службеници и претставници на ОБСЕ беа евакуирани во српскиот дел на градот откако напаѓачите влегле на избирачките места , краделе и уништувале гласачки кутии. Претседателот на централната изборна комисја Валдете Дака соопшти дека ОБСЕ ги предал изборните материјали од општините каде што доминира српскотот население на избирачките органи, кои сеуште не одлучиле дали ќе ги бројат резултатите.
XS
SM
MD
LG