Достапни линкови

Албанскиот премиер Еди Рама во посета на Македонија


Во фицијална посета на Македонија денеска ќе престојува албанскиот премиер Еди Рама на покана на македонскиот премиер Никола Груевски. Планирани се и средби со претседателот Иванов, со претседателот на Собранието, Вељаноски, како и со лидерите на ДУИ и ДПА Али Ахмети и Мендух Тачи. Како што јавуваат албанските медиуми, на средбите, меѓудругото, ќе се разговара за унпаредување на билатералните односи, соработката во областа на економијата и трговската размена, за реализација на капитални инфраструктурни проекти, како и за европската перспектива и регионалната интеграција, кои се зацртани во стратегијата на двете земји. Ова е прва посета на Рама откако во септември ја превзеде премиерската функција.
XS
SM
MD
LG