Достапни линкови

Белата куќа против молбата на Сноуден


Белата куќа ја отфрла молбата за помилување на поденшениот соработник на Агенцијата за национална безбедност Едврад Сноуден кој има привремен азил во Русија. Сноуден во писмо што во минатата недела му го предаде на еден гермаснки политичар напишал дека е подготвен да сведочи пред американскиот Конгрес за да ги расветли неговите мотиви во врска со откривањето на тајните следења на американските разузнавачки служби. Советникот во Белата куќа Ден Фајфер изјави дека Сноуден ги прекршил американските закони и затоа треба да се врати во земјата и да одговора пред суд.
XS
SM
MD
LG