Достапни линкови

Косово-Инцидент на гласањето во Митровица


Членовите на локалната изборна комисија го напуштаат изборачкото место во Митровица каде се случил нападот
Гласањето на локалните избори во Косово заврши со инцидент во северна Митровица, каде вооружена маскирана група ги ограбила и уништила гласачките ливчиња. Гласањето на неколку други избирачки места во Митровица било запрено за да бидат евакуирани набљудувачите на ОБСЕ. Изборната комисија ја повикала ОБСЕ да им помогне во транспортот на гласачките кутии во станицата за борење во близина на Приштина. Според извештаите излезноста на изборите изнесува 45,79 проценти.
XS
SM
MD
LG