Достапни линкови

Излезност од 33 проценти до 15 часот на изборите во Косово


Локални избори во Косово
Централната изборна комисија во Косово соопшти дека излезноста до 15 часот била над 33 проценти. Најслаба излезност имало во северниот дел на Митровица, каде жителите се жалеле на закани за да не гласаат. Шефот на изборната комисија Валдете Дака изјави за сервисот на Радио Слободна Европа во Косово дека одредени групи во севрениот дел на земјата не им дозволуваат на граѓаните да гласаат. Србите од северниот дел исто така спроведувале и кампања за бојкот на изборите.
XS
SM
MD
LG