Достапни линкови

Најмала излезност на изборите во Митровица


Централната изборна комисија во Косово соопшти дека излезноста до 11 часот утрината била 12 проценти. Најслаба излезност од 3 отсто имало во северниот дел на Митровица. Шефот на изборната комисија Валдете Дака изјави за сервисот на Радио Слободна Европа во Косово дека одредени групи во северениот дел на земјата не им дозволуваат на граѓаните да гласаат. Србите од северниот дел исто така спровеле кампања за бојкот на изборите.
XS
SM
MD
LG