Достапни линкови

Штрајк со глад во Иран


Абдолафатах Солтани
Четворица ирански политички затвореници, меѓу кои и проминетниот адвокат за човекови права Абдолафатах Солтани започнале штрајк со глад поради лошите услови во затворите. Неговата ќерка Маеде изјави за Радио Фарда дека протестот е поради недостигот на медицинска грижа за дисидентите во затворите. Солтани беше уапсен во 2011 година и осудин на 13 години затворска казна.
XS
SM
MD
LG