Достапни линкови

Затворени кина и клубови за видео игри во Куба


Кубанските власти наредија веднаш да се затворат десетина приватни кина и клубови за видео игри. Според соопштението, таквите бизниси никогаш не биле одобрени и целта на акцијата е да се воспостави дисциплина во приватниот сектор. Претседателот Раул Кастро откако го наследи неговиот брат Фидел на функцијата во 2008 година спроведе низа пазарни реформи во комунистичката земја.
XS
SM
MD
LG