Достапни линкови

Убиени двајца француски новинари во Мали


Францускиот претседател Франсоа Оланд
Француското министерство за надворешни работи потврди дека двајца француски новинари биле убиени во Мали, откако биле киднапирани од вооружена група. Според соопштението, телата на Жислен Дјупон и Клод Верлон кои работеле за Радио Франс Интернешнел биле пронајдени во северниот дел на земјата во градот Кидал, кој се наоѓа во близина на границата со Алжир. Францускиот претседател Франсоа Оланд ги осуди убиствата.
XS
SM
MD
LG