Достапни линкови

Кери во посета на Египет


Американскиот државен секретар Џон Кери
Американскиот државен секретар Џон Кери денеска пристигна во Каиро, што е негова прва посета на Египет по соборувањето на исламистичкиот претседател Мохамед Морси. Се очекува тој да изврши притисок за спроведување на демократски реформи во земјата. Посетата на Кери е еден ден пред почетокот на судењето на Морси, кој е обвинет за поттикнување на убиството на демонстранти пред претседателската палата во декември во минатата година.
XS
SM
MD
LG