Достапни линкови

Зголемени безбедносни мерки за маратонот во Њујорк


Њујорк
Властите на Њујорк соопштија дека преземаат дополнителни безбедносни мерки пред одржувањето на утрешниот маратон за да бидат спречни напади, како оној на бостонскиот маратон на почетокот на годинава. Илјадинци полицајци, нуркачи, хеликоптери, кучиња кои детектираат бомби и камери за набљудување ќе бидат обезбедени за трката да помине во најдобар ред. Во нападот на бостонскиот маратон загинаа три лица, а 264 беа повредени.
XS
SM
MD
LG