Достапни линкови

Убиени двајца членови на Златна Зора во Атина


Припадници на Златна Зора
Двајца припадници на Златна Зора биле убиени вчера пред канцеларија на партијата во северна Атина. Грчкиот министер за здравство Адонис Георгиадис соопшти дека двете убиени лица биле на возраст од 20 и 23 години, а еден член на партијата се бори за живот.Тие биле нападнати од двајца вооружени мажи на моторцикл.
Златна зора ја обвини „анти- грчката Влада на Самарас“ и министерот за јавен ред Никос Дендиас за смртта на своите членови. Екстремистичката партија тврди дека побарала полицијата да ги заштити нивните партиски канцеларии.
XS
SM
MD
LG