Достапни линкови

Во напад со беспилотно летало убиен лидерот на талибанците во Пакистан


Хакимулах Мехсуд
Пакистанската разузнавачка служба соопшти дека во напад изведен најваројатно од американско беспилотно летало биле убиени четворица талибански милитанти во Северен Вазиристан. Радио Машал на Радио Слободна Европа јави дека пакистанските талибанци потврдиле оти при нападот бил убиен нивниот лидер Хакимулах Мехсуд. Ова е втор ваков напад откако во минатиот месец во Вашингтон пакистанскиот премиер Наваз Шариф побара запирање на акциите со беспилотни летала.
XS
SM
MD
LG