Достапни линкови

ВМРО ДПМНЕ и ставот на ДУИ за Законот за медиуми


ВМРО ДПМНЕ не ги знае причините за ставот на ДУИ во однос на Законот за медиуми, соопшти денеска партискиот Центар за комуникации. „Тоа што нам ни било соопштено од ДУИ и од Ахмети е дека за овој закон немаат конкретни забелешки и оти неговото усвојување треба да го почека декемврискиот самит на ЕУ. Оваа партија во врска со ставовите на лидерот на ДУИ Али Ахмети изнесени во интервју за Алсат дека во преговорите со Грција не се чепкале идентитетот и јазикот, туку само името и тоа за надворешна употреба вели: „ВМРО ДПМНЕ нема впечаток каков што имаат ДУИ и Ахмети. Секако не исклучуваме можност дека и ДУИ имаат информации кои ние ги немаме.
XS
SM
MD
LG