Достапни линкови

Пак: „името“ може да создаде нови меѓуетнички проблеми


Дорис Пак
„Македонија треба да ги започне пристапните преговори со ЕУ, оти предолго чека на тоа. Името може да се решава паралелно со преговорите“, изјави европратеничката Дорис Пак, која од денеска престојува во посета на Македонија. Според неа, проблемот со името може да создаде и нови меѓуетнички проблеми во земјата. Прашана дали смета дека новата Предлог резолуција што треба да ја поднесе известувачот во Европскиот парламент за Македонија Ричард Ховит ќе помине без проблеми во Брисел, таа посочува дека сака земјата да напредува, но и да се справи со забелешките за медиумите. Таа додаде дека била зачудена кога и Бугарија истапила со проблеми со Македонија, како и Грција.
XS
SM
MD
LG