Достапни линкови

Иванов не е ни оптимист ни песимист за проблемот со името


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска изјави дека не е ниту песимист, ниту оптимист, туку е реалист во однос на спорот за името и можноста за негово решавање.
Ако сме реалисти, ја знаеме изјавата на господинот Нимиц кој е најдобро информиран во целиот процес, така што немам ништо ни да додадам ни да одземам, рече Иванов, одговорајќи на новинарско прашање дали Македонија и Грција сега се најблиску до решение за името, како што тврди лидерот на ДУИ Али Ахмети.
Прашан дали ќе се кандидира за уште еден претседателски мандат, Иванов рече дека „кога ќе дојде моментот, ќе им ја соопшти одлуката на граѓаните“.
XS
SM
MD
LG