Достапни линкови

Руска компанија ќе гради нуклеарна централа во Јордан


Руската државна компанија за нуклеарна енергија, Росатом го доби тендерот за изградба на првата нуклеарна централа во Јордан. Проектот се проценува на 10 милијарди долари, а Росатом ќе има 49 насто од акциите. Властите сметаат дека 12 отсто од постребите за струја на Јордан, ќе бидат задоволени од нуклеарната центарала.
XS
SM
MD
LG