Достапни линкови

Без опозицијата нема мировна конференција за Сирија


Лахдар Брахими, Дамаск, 01.11.2013
Пратеникот на Арапаската Лига и на Обединетите Нации, Лахдар Брахими изјави дека предложената мировна конференција за окончување на сиријскиот конфликт, не може да биде одржана доколку опозицијата одбие да учествува. Брахими ова го соопшти денеска на крајот од поестата на Дамск. Опозиционата сиријска Национална коалиција во наредниот викенд ќе се состане во Турција за да донесе конечна одлука. Рускиот премиер Дмитриј Медведев ја критикуваше сиријската опозиција за условувањето на преговорите со гаранции дека претседателот Башар Ал Асад ќе се поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG