Достапни линкови

ММФ бара од Украина да ја зголеми цената на гасот


Меѓународниот монетарен фонд ја повика Украина да ја зголеми цената на гасот за домашните потрошувачи и да дозволи слободен курс на домашната валута. Ова го истакна претставник на ММФ по 12-дневната посета на Украина. Имено, украинската државна компанија за нафта и гас, Нафтогаз на потрошувачите во земјата им наплаќа многу пониски цени за гасот, во однос на она што го плаќа за увезениот од Русија.
XS
SM
MD
LG