Достапни линкови

Баросо предупреди на национализмот и ксенофобијата


Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо предупреди против појавите на национализам, протекционизм и ксенофобијата пред изборите за Европскиот парламент следната година.
Баросо во интервју за Ројтерс ги повика главните политички партии да зборуваат за европските вредности, и изрази уверување дека тие ќе останат доминантни и во новиот парламент по изборите во мај 2014 година.
Според анкетите, партиите со анти – ЕУ ориентација, како и екстремната десница и левица ќе добијат поддршка во услови на растечкото незадоволство поради невработеноста предизвикана од финансиската криза.
XS
SM
MD
LG