Достапни линкови

Израел и натаму ќе гради во Рамат Шломо


Рамат Шломо
Израел објави планови за изградба на нови домови во еврејските населби во Источен Ерусалим. Станува збор за околу 1.500 станбени единици во Рамат Шломо. Израел , исто така, планира да ја развие археологијата и туризмот во близина на Стариот Град.
Соопштението за овие планови уследи неколку часа откако Израел објави дека се ослободени 26 палестински затвореници како дел од договорот за продолжување на израелско- палестинските мировни разговори по три години пауза. Претседателот на палестинските власти Махмуд Абас изјави дека Палестинците ќе го отфрли секој обид од страна на Израелците да тргуваат ослободувањето на затворениците за изградба на нови еврејски населби.
Израел го зазеде источен Ерусалим од Јордан во Блискоисточната војна во 1967. Палестинците сакаат источен Ерусалим да биде главен град на нивната идна држава.
XS
SM
MD
LG