Достапни линкови

Во Германија рекордна вработеност


Во овој месец во Германија без работа биле 2 милиона и 800 илјади луѓе, што е најмало ниво во последните 12 месеци. Министерството за труд соопшти дека во однос на септември, бројот на невработените се намалил за околу 50 илјади. Така стапката на невработеност во Германија сега изнесува шест ипол насто. Истовремено бројот на вработените за прв пат во историјата на таа земја ја надмина бројката од 42 милиона.
XS
SM
MD
LG