Достапни линкови

Злосторства против човештвото во Северна Кореjа?


Истражители на Обединетите нации за можни злосторства против човештвото во Северна Кореа денеска во Вашингтон почнуваат дводневни јавни суслушувања. Тричлената истражна комисија слични сослушувања организираше и во Токио и во Лондон. Шефот на комисијата Мајкл Кирби изјави дека досега собраните докази покажуаваат оти имало систематско кршење на човековите права во таа земја. Тој додаде дека откако комисијата ќе го објави нејзиниот конечен извештај, во март догодина, тогаш меѓународната заедница ќе има обврска да се соочи со одговорноста и да реши каква конкретна акција ќе преземе за да ги заштити луѓето во Северна Кореа.
XS
SM
MD
LG