Достапни линкови

Отворен тунелот под Босфор


Во Истанбул денеска свечено беше отворен историскиот железнички тунел кој ги поврзува европскиот и азискиот дел на градот. На церемонијата присуствуваа претседателот Абдула Ѓул и премиерот Реџеп Таип Ердоган. Станува збор за тунел долг над 13 ипол километри, од кои километар ипол под Босфорот. Се очекува низ тунелот дневно да минуваат по милион ипол патници. Првата идеја за ваков тунел се појави уште пред 150 години.
XS
SM
MD
LG