Достапни линкови

Почина Мазовјецки првиот полски анти комунистички премиер


Денеска на 86 години почина Тадеуш Мазовјецки, првиот полски премиер по падот на комунизмот.
Тој беше еден од лидерите на Солидарност и прв не комунистички лидер на влада во централна и источна Европа по 40 години.
Мазовјецки беше и клучна фигура во Полска при преминот од комунизмот во демократија.
XS
SM
MD
LG