Достапни линкови

Легализација на еднополови бракови во Албанија?


Предлогот на омбудсманот на Албанија за легализирање еднополови бракови предизвика остри реакции во Албанија, јавуваат денеска албанските медиуми. Пратеничката од опозициската Демократска партија како и поранешниот министер за надворешни работи Тритан Шеху иницијативата ја нарекоа катастрофа за човечко општество. Претседателката на Алијансата против дискриминацијата Џени Карај пак, смета дека станува збор за почеток на една процедура за еманципација.
XS
SM
MD
LG