Достапни линкови

Нови разговори за иранската нуклеарна програма


Шефот на агенцијата за атомска енергија на Обединетите нации ќе се сретне со преговарачот на Иран на разговори за контроверзната нуклеарна програма на Исламската република. Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија Амано и иранскиот заменик – министер за надворешни работи Абас Аракчи ќе се одржат во седиштето на Агенцијата во Виена. Обединетите нации бараат увид во документацијата за нуклеарната програма како и дозвола за ревизија на истражувања со кои наводно се разгледува производство на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG