Достапни линкови

Израел се враќа во Советот за безбедност?


Министерот за надворешни работи на Израел изјави дека претставници на неговата земја ќе присуствуваат на ревизорна седница на Советот за безбедност при Обединетите нации во Женева. Израелските медиуми јавуваат дека Германија се заканила со сериозни дипломатски последици доколку Израел не испрати претставници на настанот во четврток. Земјата во март ги прекина сите врски со Советот за безбедност по најавата дека ќе се истражува како изградбата на израелски населби влијае на правата на Палестинците.
XS
SM
MD
LG