Достапни линкови

Откриен нов извор на нафта во Алжир


Властите во Алжир соопштија дека откриле нов нафтен извор во југот на земјата, од кој може да се извадат приближно 1,3 милијарди барели нафта. Министерот за енергетика Јоуцеф Јоусуфи изјави дека станува збор за едно од најзначајните откритија во историјата на Алжир во последниве 20 години кога станува збор за енергетика. Новото нафтено поле се наоѓа во регионот Хаси Масауд, до веќе постоечки извори на нафта.
XS
SM
MD
LG