Достапни линкови

Погребана Јованка Броз


Вдовицата на поранешниот претседател на СФР Југославија Јосип Броз Тито, Јованка Броз беше погребана со воени почести во Куќата на цвеќето, покрај својот сопруг. На погребот присуствуваа семејството, државниот врв на Србија, членови на дипломатскиот кор, како и странски делегации и околу 10.000 граѓани. Војската на Србија истрела три почесни плотуни.
XS
SM
MD
LG