Достапни линкови

Втор ден гласање на изборите во Чешка


Гласачките места во Чешка втор ден се отворени за гласањето на парламентарните избори во земјата. Чешките власти соопштија дека 40 отсто од 8.4 милиони лица гласале во петокот, на првиот ден од изборите. Предвремените избори се организираат по колапсот на владата во јуни поради непопуларните мерки за штедење и корупциски скандал.
XS
SM
MD
LG