Достапни линкови

Тензии САД - Германија по "прислушкувањето" на Меркел


Портпаролката на Стејт департментот Џен Псаки изјави дека обелоденувањето доверливи информации несомнено создало тензии со дел од сојузниците на САД.
Имено, тензии меѓу САД и некои европски сојузници, посебно Германија и Франција, се појавија по објавата на информациите дека американските разузнавачки агенции го прислушкувале телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел и ги следеле комуникациите во други земји.
Се очекува претставници на германските разузнавачки служби да отпатуваат на разговори во Вашингтон
XS
SM
MD
LG