Достапни линкови

Франција и Германија бараат правила во шпионажата


германската канцеларка Ангела Меркел
Европската унија соопшти дека Франција и Германија побарале од Соединетите држави да договорат правила за шпионажа по наводите дека Вашингтон го прислушувал мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел. Тоа, според претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј, би требало да се случи до крајот на годинава. Во одвоена изјава лидерите на Унијата предупредија дека сомневањата околу шпионирањето би можело да предизвикаат предрасуди во борбата против меѓународниот тероризам. Претходно, британскиот весник „Гардијан“ објави документ од 2006 година дека еден претставник на американската администрација и дал на Националната агенција за безбедност телефонски броеви на 35 лидери во светот што потоа биле прислушувани. Документот бил добиен од Едурад Сноуден, поранешен соработник на американските разузнавачки служби.
XS
SM
MD
LG