Достапни линкови

Претседателски избори во Мадагаскар


Архивска фотографија: Државен удар во мадагаскар во 2009 година.
Во Мадагаскар денеска се одржуваат претседателски избори, на кои се гледа како чин на враќање на демократијата во земјата по државниот удар од 2009 година. На изборите има повеќе од 30 кандидати, а на изборите нема јасен фаворит, што значи дека веројатно ќе има втор круг во декември. На претседателот Ендри Раџелина, поранешен ди-џеј, кој дојде на власт по државниот удар, и соборениот претседател Марк Раваломанана им е забрането да се кандидираат.
XS
SM
MD
LG