Достапни линкови

Бан ки Мун се надева на решение за името


Средба Груевски - Бан ки мун во септември во ОН
Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изрази надеж дека разговорите меѓу Македонија и Грција кои денеска и утре се водат во Њујорк, ќе вродат со плод и ќе се отворат пат за решавање на спорот.
Ова го изјави Мартин Несирки, портпаролот на генералниот секретар на денешната прес- конференција во Њујорк наведувајки дека Бан ки Мун смета дека решението за спорот за името е во интерес на двете земји и Западниот Балкан.
Како што јави МИА, во тек се одделните разговори кои посредникот на ОН Метју Нимиц ги закажа со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорот Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис.
Утре во ОН ќе се одржи и заедничка средба на Нимиц со двајцата претставници по што е предвидена и изјава.
XS
SM
MD
LG