Достапни линкови

Меркел: неопходна е доверба меѓу ЕУ и САД


Ангела Меркел
Германскиот канцелар Ангела Меркел пред почетокот на самитот на Европската унија во Брисел изјави дека е неопходно да се обнови довербата меѓу Унијата и Соединетите држави. Таа додаде дека лутењето околу наводите оти Вашингтон го следел нејзиниот мобилен телефон не било од лични причини, туку во врска со почитувањето на граѓанското право на приватност. Вчера американскиот претседател Барак Обама ја уверил Меркел дека американските разузнавачки служби не го следат и нема да го следат нејзиниот мобилен.
XS
SM
MD
LG