Достапни линкови

Кличко, кандидат за претседател?


Виталиј Кличко
Светскиот шампион во бокс Виталиј Кличко, кој е лидер на укрианскиот опозициски Демократски сојуз за реформи ја повтори неговата намера да се кандидира за претседателските избори во март идната година. Ова тој го изјави само неколку часа откако парламентот ги усвои амандманите со кои украинци кои имаат постојано живеалиште во странска земја не можат да се сметаат за постојани жители на Украина. Според законот, само украинци кои најмалку 10 години имаат постојано живеалиште во Украина можат да се кандидираат за претседател. Кличко има постојано живелиште во Германија.
XS
SM
MD
LG