Достапни линкови

Ахмети се сретна со високиот комесар на ОБСЕ за заедници Торс


Претседателот на ДУИ Али Ахмети
Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска во Скопје имаше средба со Високиот Комесар на ОБСЕ за заедници Астид Торс, која на таа функција го замени Кнут Волебек. Торс, како што се наведува во соопштението на ДУИ, изразила интерес за блиска соработка во афирмацијата на Охридскиот Договор и неговата прифатливост од сите граѓани, без оглед на етничката припадност. Ахмети од своја страна го нагласил постигнатиот напредок на Албанската заедница по 2001 година, но исто така подвлекол дека сите постигнувања се загрозуваат од статус квото во поглед на евроатлантските интеграции на Македонија.
XS
SM
MD
LG