Достапни линкови

Ставрески најави нова кредитна линија од ЕИБ


Македонија во ноември од Европската инвестициска банка ќе добие нова евтина кредитна линија во износ од 100 милиони евра, наменета за мали и средни претпријатија, најави денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. Според него, Бордот на ЕИБ утре треба да одлучи за новиот заем за Македонија, а парите треба да легнат на сметката на Македонската банка за поддршка на развојот во ноември и веднаш да станат оперативни за фирмите.
XS
SM
MD
LG