Достапни линкови

Белорусија: Пијаните возачи ќе останат без возилата


Во Белорусија денеска стапи во сила закон со кој е предвидена конфискација на возилото од сопственикот кој два пати ќе биде фатен дека вози под дејство на алкохол или дрога. Конфискуваните возила ќе бидат продавани, а парите ќе одат или во државната каса или пак за жртвите на несреќи, предизвикани од пијани возачи. Законот важи и за странците во Белорусија.
XS
SM
MD
LG