Достапни линкови

Во серија напади во Анбар загинаа 19 лица


anbar
Најмалку 19 луѓе биле убиени во серија напади во западниот дел на ирачката провинцијата Анбар во текот на ноќта Според властите, цел на нападите биле полициските сили. Во еден напад, камион натоварен со експлозив разнесол мост и при уривањето загинале четири полицајци на контролен пункт и три возачи на камиони. Други напади беа извршени во градот Рутба. Според АФП, над 520 луѓе се убиени во насилствата во Ирак досега овој месец.
XS
SM
MD
LG