Достапни линкови

САД во одбрана на употребата на беспилотни летала


Беспилотно летало
Американските власти застанаа во одбрана на употребата на беспилотни летала против осомничени за тероризам и ги отфрлија тврдењата од страна на групите за човекови права дека на тој начин се кршат меѓународните закони.
Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни изјави дека Вашингтон ги разгледал извештаите на Амнести Интернешнел и Хјуман Рајтс Воч за смртта на цивили во напади на беспилотни летала во Пакистан и Јемен. Според Аменсти Интернешнел некои напади во Пакистан може да се стават во категоријата на воени злосторства.
XS
SM
MD
LG