Достапни линкови

Грузискиот претседател Саакшавили на суд?


Грузискиот премиер Бидзина Иванишвили
Грузискиот премиер Бидзина Иванишвили изјави дека на шефот на државата во заминување Михаел Саакашвили би можело да му се суди. Во интервју за грузиската телевизија „Имеди“, Иванишвили прецизира дека претседателот би можело да одговора, меѓу другото, и за смртта на поранешниот премиер Зураб Званија во 2005 година. Тој, според истрагата, починал од труење со јаглен моноксид поради дефект во греењето со гас. Неговиот брат во минатата недела изјави дека биле откриени нови докази кои сугерирале дека Зураб можеби бил убиен.
XS
SM
MD
LG