Достапни линкови

ЕУ расправа за Турција


Турскиот минситер за евроинтеграции Егемен Баџис
Турските повеќегодишни напори да стане членка на Европската унија ќе бидат разгледувани на денешниот состанок на министрите за надворешни работи на Унијата што се одржува во Луксембург. ЕУ во јуни реши да отвори ново поглавие во преговорите, но тоа беше одложено по насилното справување со антивладинте протести во Турција. Еврокомесарот за проширување Штефан Филе, објавувајќи го извештајот за Турција ги пофали реформите во таа земја.
XS
SM
MD
LG