Достапни линкови

Совет за имплементација на Договорот меѓу Србија и ЕУ


„Србија сака сериозен и одговорен однос со ЕУ, со цел што побрзо да стане полноправна членка на Унијата“, изјави синоќа српскиот премиер Ивица Дачиќ, по конституирањето на Советот за имплементација на Договорот за стабилизација и асоцијација меѓу Белград и Брисел на која присуствуваше и шефот на европската дипломатија Кетрин Ештон. Тааоцени дека основањето на Советот е нов чекор во односите со Србија, изразувајќи му признание на Дачиќ за храброста и направените напори.
XS
SM
MD
LG