Достапни линкови

Во Варшава самит на добитници на Нобелова награда за мир


Поранешниот полски претседател и добитник на Нобеловата награда за мир Лех Валенса во Варшава е домаќин на три-дневен самит на лауреати. Годинешниот, 13-ти самит, е посветен на проблемите со сиромаштијата и кризниот менаџмент. Меѓу пристутните се, Михаил Горбачов, Далај Лама, Фредерик Де Клерк и иранскиот активист за човекови права Ширин Ебади. Првиот ваков самит беше организиран од Горбачов во Рим во 1999-та година.
XS
SM
MD
LG