Достапни линкови

Дачиќ:Заедничка српска општина е единствен начин за Србите


Премиерот на Србија Ивица Дачиќ денеска изјави дека формирањето на Заедничка српска општина по локалните избори на Косово е единствен начин да се одржи легалната, меѓународно призната, врска меѓу Белград и Србите на Косово. Тој ова го кажа во Белград по положувањето венец на спомен обележјето на осободителите на Белград.
Дачиќ пред новинарите изјави дека учеството на Србите на изборите на Косово, засега претставува единствениот начин да се одржи таа врска. Тој оцени дека нападите врз кандидатот на српската листа на Косово се поврзани со притисоците да не се излезе на изборите.
XS
SM
MD
LG