Достапни линкови

Канческа Милевска утре ќе поднесе кривична пријава против Шилегов


Минстерката за култура Елизабета Канческа Милевска денеска изјави дека утре ќе биде поднесена кривична пријава против портпаролот на СДСМ Петре Шилегов, по обвинувањата од СДСМ за стариот театар. Јас и преку соопштение вчера до медиумите и денеска лично ќе кажам – доколку смета СДСМ дека нешто е прекршено и е работено надвор од законот, мислам дека конечно дојде време да не се кријат зад параванот како што кажаа усна кривична пријава, како што секојдневно ја известуваат лажно јавноста со најразлични документи кои не се точни, а тоа и вчера го видовме, рече министерката за култура.
Портаролот на СДСМ Шилегов вчера на прес-конференција изјави дека објектот „Стар театар“ за кој првично беше најавено дека ќе чини шест милиони евра, заедно со сите анекс договори граѓаните ги чини 39 милиони евра.
XS
SM
MD
LG